Ogłoszenie upadłości - co z postępowaniami egzekucyjnymi prowadzonymi przez komornika?
- Szczegóły
Z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej wszelkie postępowania egzekucyjne wszczęte do tego czasu ulegają zawieszeniu. Z kolei, gdy postanowienie o ogłoszeniu upadłości uprawomocni się, postępowania te ulegają umorzeniu.
Tym samym przeciwko upadłemu nie są prowadzone jakiekolwiek postępowania egzekucyjne.
Czynności dotyczące na przykład zajęcia rachunku bankowego, czy wynagrodzenia za pracę będzie wykonywał syndyk.
Przykładowo przez syndyka zajęcie wynagrodzenia za pracę następuje od dnia ogłoszenia upadłości do dnia zakończenia postępowania upadłościowego, tj. do dnia postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli/umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty lub warunkowym umorzeniu zobowiązań.
W jakiej części syndyk może zająć wynagrodzenie za pracę?
Jak zostało wskazane w jednym z poprzednich artykułów na blogu, syndyk co do zasady zajmie połowę wynagrodzenia upadłego z tytułu umowy o pracę. Jeśli natomiast upadły ma zobowiązania alimentacyjne to syndyk będzie mógł zająć 60% jego wynagrodzenia.
Wynagrodzenie nie podlega zajęciu do wysokości kwoty wolnej, równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Nie dotyczy to jednak zobowiązań alimentacyjnych, wówczas syndyk zajmie 60% wynagrodzenia.
Jeżeli upadły pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy to kwota wolna ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiary czasu pracy.